Únor v lesní školce

Druhý zimní měsíc přinesl tuhé mrazy a také masopust. Letošní rej masek jsme uspořádali v tradiční školce společně pro obě oddělení. Místo našich milých dětí jsme přivítali loupežníky, piráty, princezny, berušky, včelky a mnohé jiné zajímavé bytosti, které tančily, soutěžily i pamlsky dostaly.

13. února jsme společně navštívili Nový Bor, město skla a sklářů. Po cestě vlakem směřovaly naše kroky do sklárny Slávie. Žár pecí, roztavená hmota, která neustále měnila konzistenci a tvar až do výsledné podoby, zruční muži s píšťalami ve svalnatých rukou, tvarování živelného materiálu ve formách i řada hotových skleněných výrobků všem zúčastněným brala dech. Následovala návštěva Galerie a Sklářského muzea na novoborském náměstí, kde si děti samy zkusily vyfouknout skleněnou kuličku a také si mohly zakoupit malý suvenýr. Pohádkové exponáty v muzeu nám ukázaly, že sklo je skutečně zázračný materiál.

Při pravidelných putováních přírodou jsme s dětmi z lesní školky objevili novou trasu, která se možná stane naučnou stezkou. Putovali jsme nejdříve podél pole, k němuž se brzy přidružil potok. Svačinu jsme si dali u posedu a poté následovala cesta půvabným smíšeným lesem. Dovedla nás zpět do vesnice.

Čumbrci , větrnice, šedivíci a loupežnické děti Ronja s Birkem z úžasného příběhu Astrid Lindgrenové se stali našimi průvodci společným dopolednem dětí z obou tříd mateřské školy a školáků. K programu jsme využili čas, kdy naši spolužáci trávili pravidelný týden na horách. Nejdříve jsme se inspirovali švédskými recepty a vytvořili stockholmská kolečka a skořicové šneky. Protože se do školy vloupali loupežníci a dobroty nám ukradli, vypravili jsme se za nimi do lesa. Po cestě jsme potkali jsme mnohé kouzelné bytosti a nakonec i loupežníky, nad nimiž jsme zvítězili a lup jim odebrali.

Také jsme vyrazili na horskou výpravu, kde se mnozí z nás naučili krásně lyžovat. S kamarády jsme si užili spoustu zábavy nejen na sněhu, ale i v chapupě. Týden na horách  jsme si moc užili a teď už se moc těšíme na jaro :)