Rokytnice – jarní pobyt v Krkonoších

Jarní pobyt v Krkonoších nás čekal od pondělí (9.4.2018) do čtvrtka (12.4.2018), kterého se účastnily děti z obou oddělení MŠ. Pobyt byl nazván jako putování za skřítkem Rokytníčkem a jeho kamarády. Ubytování bylo v hotelu Helena v Rokytnicích. Odkud jsme společně vyjížděli i chodili na výlety v okolí. Děti hledaly skřítky jak na hotelu tak i v navštěvovaných místech a mohly si je lepit do svých notýsků. Skřítků bylo celkem 14 a hlavního Rokytníčka děti hledaly při osvětlené noční stezce.

První den při přijedu a ubytování následoval oběd, odpočinek a vycházka po Rokytnici – místní cukrárna a dětská hřiště.

Následující den si děti dopoledne vyráběly karnevalové masky a pak nás čekaly Mumlavské vodopády – krajina místy ještě zlehka zasněžená a zmrzlá, ale děti vše statečně zvládly a pilně vykonávaly a plnily úkoly na Liščí stezce, která nás přivedla až k vodopádu. Na zpáteční cestě jsme se byly podívat v Šindelce, což bylo lesnické a myslivecké muzeum. Zde děti viděly a slyšely příběhy o tom jak se dříve těžilo dřevo, plavilo dřevo, sbíraly semínka aj. Byly zde různé druhy dřeva a lesní zvířátka, která děti výborně poznala a pojmenovala. Viděly i videa o této krajině a mohly si i zde zakoupit něco na památku.

Ve středu jsme se vydali navštívit Muzeum a galerii ve Františkově (jak se žilo dříve). Cesta nás vedla stále do kopce a v lesíku jsme viděli sochy z Dřevosochání, kde se opět ukrývali skřítci. V muzeu nás provázel místní pán a pamětník a ukázal nám spousty věcí, náčiní, které se využívalo dříve v domácnostech i na statku. Zpáteční cesta nám utekla jako voda, jen malou část jsme šli do kopce a zbytek z kopce. Krajina i počasí bylo nádherné. Děti si to velice užívaly. Po obědě měly ještě možnost dodělat masky a pak nás čekal karneval, kde se rozdávaly dětem diplomy a odměny. Tancovalo se a děti foukaly bubliny. Byla všude radost a pocit štěstí.

Ve čtvrtek už nás čekalo uklízení a balení domů. Po cestě zpět nás pan řidič vysadil na domluveném místě v Albrechticích. Kde jsme se podívali do muzea a výroby hraček. Děti viděly ve vytrýnkách jaké hračky se vyráběly dříve a jaké dnes. Viděly jak se opracovává dřevo, sušení, barvení, děrování dílků a jak se kompletuje hračka. Zde viděly krtečka a jeho kamarády. Mohly si některé hračky samy vyzkoušet a pohrát si. Po ukončení exkurze, si děti vyráběly své výrobky dle vlastní fantazie v kreativní dílně, které si mohly odvést domů.

Celkový pobyt se dětem velice líbil, byly nadšené a natěšené, co je bude čekat a co uvidí nového a zajímavého. Určitě se těšíme i na další akce a pobyty, které nás budou čekat v následujících měsících či dalším školním roce :)