Podzim

IMG917Tak dlouho nás letošní slunce zahrnovalo svou přízní, až jsme propadli dojmu, že léto nikdy neskončí. Ale najednou se objevily pavoučí nitky babího léta a vzápětí ranní mrazíky, které pořádně zastudily. A tak jsme v maringotce znovu objevili kouzlo kamen a hořícího dřeva. Oheň teď můžeme rozdělávat na několika místech. Slouží nám nově založené ohniště na zahradě a také v týpí, jehož stavění jsme mohli sledovat na Lesním festiválku. Nyní přemýšlíme o možnostech vaření v kotlíku, abychom si mohli vlastními silami vytvořit oběd.

Říjen je ve znamení zvířat, a to nejen díky Dnům zvířat ve škole a Vlastivědném muzeu v České Lípě, jichž jsme se zúčastnili. Když zvedneme hlavu k obloze, vidíme hejna ptáků vydávajících se na nebezpečnou cestu za moře. Na lesních procházkách potkáváme ty, kteří zůstávají. Když budou mít štěstí a nepadnou do spárů šelem, mohou se dočkat dalšího jara i díky nám. Je proto načase uklidit krmítka a zopakovat si, co ptáčkům prospívá a co jim naopak škodí.

Ptačí let nám jistě připomínají i papíroví draci, jejichž pouštění patří k podzimním radovánkám. A tak nám všem přeji do příštích dnů příznivý vítr, který možná ke konci měsíce října přinese i nějakou tu sněhovou vločku jako předzvěst blížící se zimy.