Vánoční cesta k Betlému

Naše letošní cesta adventem k tajemství Vánoc.

„Byla cesta, byla ušlapaná,“ zní v jedné krásné adventní písni, na kterou jsme si vzpomněli při poslední hodině jógy s Terezkou. I my jsme během adventu kráčeli pomyslnou cestou, na jejíž trase nás čekalo několik zastavení.

Zastavení první –

Na stěně maringotky se objevuje velká černá plocha. V pondělí 4. prosince si na tuto temnou oblohu nalepíme první hvězdu, která povede pasáčka a jeho ovečky k Betlému. Cesta je však ještě daleká.

Zastavení druhé –

V úterý 5. prosince se i u nás objevilo zvláštní, ale očekáváné procesí Mikuláše, anděla a ten černý vzadu? To je přece čert! Něco si tam brumlá pod vousy, ale naše děti jsou přeci hodné (až na malé výjimky)! Kluci ztratili na chvíli řeč, chtěli předtím čertovi ukázat, jak s ním zatočí, ale nebylo to potřeba. Všichni dostali malou nadílku.

Zastavení třetí –

Anděl se ve školce zdržel až do čtvrtka 7. prosince, aby děti provedl tradiční adventní spirálou k symbolickému světlu, které přináší naději na brzký příchod Ježíška.

Zastavení čtvrté –

Velké sněhové vločky nás provází až k Centru textilního tisku v České Lípě. Voní tu františek a purpura, na velkém stole vidíme ořechy i rozkrojená jablíčka, vytváříme s pomocí tiskátek vánoční přání. Největší přání je už splněno. Za okny vidíme spousty sněhu. Rychle do něj, než se zase promění v břečku.

Zastavení páté –

Kráčíme cestou necestou do myslivny, abychom si společně upekli voňavé cukroví. Vyhřátá a voňavá kuchyň nám poskytne velký stůl a na něm těsto na myslivecké knoflíky i medové perníčky. Válíme, krájíme, zdobíme, lodičky vyrábíme i pohrát si stačíme. Zapálené svíčky v ořechových lodičkách nám ukazují, že do Betléma už není daleko.

Zastavení šesté –

Černou oblohu na stěně maringotky už ozářilo mnoho hvězd a pasáčkovi přibylo několik oveček do stáda. A vidíme už také město Betlém! Teď už nám nezbývá nic jiného než najít chlév s Ježíškem a jeho rodiči.

Zastavení sedmé –

Ježíšek přišel do školky v pátek 21. prosince. Tedy, nikdo z nás ho neviděl, ale u stromečku před maringotkou se najednou objevily dárky! Nadílka byla velkolepá a jistě bude dětem přinášet radost i v dalších dnech nového roku.

Zastavení osmé –

Kostel Nanebevzetí panny Marie rozeznívají desítky hlasů při tradičním vánočním koncertu. S pomocí písní procházíme opět onu čarovnou cestu od první adventní svíčky až k místu Ježíšova narození. Mnozí posluchači v lavicích se chvílemi přídávají, těžko zastavit slzy dojetí při závěrečné písni „Půlnoční“.

Zastavení deváté –

Vánoční trhy a bazárek v okenské škole. Při prodeji dětských výrobků nacházíme prostor na společná přání šťastných a veselých. Hřejivá nálada zůstává až do konce a kousek si ji určitě většina z nás přivezla i do svých domovů, kde nám už zůstala až do Štědrého dne.