Na školní zahradě došlo postupně k prořezání starých stromů a keřů, k úpravě terénu, k odstranění starých kůlen a k vybudování fotbalového hřiště (v roce 2003). V dalších letech byly obnoveny školní pozemky, založeny okrasné skalky, bylinné záhony, odpočinková zákoutí, vrbové tunely, mokřad. Byly vysázeny nové stromy a okrasné a užitkové keře.
Další úpravy:
- 2004 – volejbalové hřiště
- 2005 – sada zahradního dřevěného nábytku v ZŠ, houpačky, sítě, hry
- 2006 – sada nástěnných tabulí k Naučné stezce, založení mokřadu
- 2007 – kompostéry, odpočinkový kout a ohniště, sekací stroj, zahradní nářadí
- 2008 – čerpadla, drtička
Na zahradě MŠ došlo také postupně k prořezání starých stromů a keřů, k úpravě terénu a k pořízení sady dřevěných průlezek (v roce 2003).V dalších letech byly obnoveny pozemky, založeny okrasné skalky, odpočinková zákoutí, bylinné záhony, jahodníky, fazolový tunel. Byly vysázeny nové stromy a okrasné a užitkové keře.
Úprava fotbalového hřiště
Cílem projektu je dosáhnout všestranného využití školních zahrad, tak aby sloužily k poznání, sportu, hrám a odpočinku. Na školní zahradě byla vytvořena naučná stezka, která byla slavnostně otevřena při Zahradní slavnosti v červnu 2007. Žáci se podíleli na tvorbě naučných tabulí, vybudování bylinných a zeleninových záhonů, květinových zákoutí, vrbového tunelu, na vysazování keřů a stromů. Školní zahrada je využívána k výuce prvouky, přírodovědy, pracovních činností, k výtvarné a tělesné výchově.
V další etapě projektu je naplánováno vybudování ekoučebny, založení dalších květinových záhonů, odpočinkových zákoutí a živého plotu, vysazení stromů a keřů, umístění průlezek z přírodních materiálů, upravení doskočiště, zbudování tzv. divokého koutu (vrbové chýše a tunely, jeskyně v křoví, stromová chýše, šplhací strom, houpačky a lana, lanová džungle), umístění hmatového chodníku, výtvarných objektů, kuželek, bludišť, týpý.
Projekt vznikl z iniciativy zaměstnanců.
Na financování úprav na školních zahradách se podíleli:
- Obecní úřad Okna
- Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor – naučná stezka (50 000 Kč)
- Grantový fond Libereckého kraje – ekoučebna (16 555 Kč)
- a další drobní sponzoři
Projekt Kompostování na školních zahradách (2005 – 2006)
Cílem projektu bylo seznámit děti s využitím bioodpadu. Na školní zahradě byl sestaven komposter a založen kompost. Děti se prakticky podílely na práci s kompostem. Problematika třídění odpadu byla včleňována do jednotlivých vyučovacích hodin. Výstupem byla závěrečná práce, která obsahuje fotodokumentaci.
V kompostování a třídění odpadu škola a školka pokračuje nadále.
Projekt organizoval Liberecký kraj, resort rozvoje venkova.