Dětský den a stezka obrů v prvním červnovém týdnu

Velké květy pivoněk a rozkvetlé louky nám připomínají, že nás navštívil poslední měsíc školního roku červen. Den dětí se skví hned na jeho počátku, proto jsme se rozhodli provést společnou oslavu mezi zvířátky v minizoo Doksy. První zastávka proběhla v městském parku, kde si „Kolepáčci“ zařádili na dřevěné lodi, houpačkách, prolézačkách i klouzačkách.

Poté již naše kroky vedly do prostor zooparku. Přítulnost některých zvířat díky sáčkům zakoupeného krmiva nebrala konce, a tak se děti mohly skutečně osobně seznámit se zebrami, velbloudy, kozami, prasátky a některými dalšími obyvateli nepříliš prostorných výběhů. Uctivou vzdálenost jsme všichni udržovali od nádherných tygrů, pum i levhartů, kterým by daleko více slušela džungle či step místo úzké klece.

Prostory ZOO jsme vzápětí vyměnili za pláž u Máchova jezera, kde si děti dopřály zmrzlinu a další herní koutek. Čas nás neúprosně vedl zpět na vlakové nádraží, abychom si na závěr dětské oslavy všichni dopřáli dobrý oběd.

V pátek jsme využili možnosti zavítat do půvabného kraje Lužických hor do obce Polevsko, v jejímž okolí vznikla nápaditá naučná stezka „Za polevskými obry“. Zjistili jsme, že se tu ukrývá hned pět obrů, majestátních stromů. Není úplně jednoduché je nalézt, obzvlášť když se proti nám spikly i další živly a oblohu pokryly mraky plné dešťových kapek. My jsme se však nevzdali! I ti nejmenší Kolepáčci nalezli Jasmíra, Panožrouta, Mrakošmaka, Kochala i Pamětnici, v níž čekalo překvapení v podobě zářivého pokladu.

V závěru naší pouti se i slunce rozhodlo odměnit malé poutníky svými paprsky. Cesta do jiného kraje nám přinesla nová setkání i prožitky a určitě stojí za to si ji zopakovat třeba s rodiči.