Expedice – Slovensko

Na letošní Expedici vyjelo 45 účastníků z řad zaměstnanců, rodičů, žáků i přátel. Cílem je poznat některá neznámá slovenská pohoří. Začali jsme však v jednom z nejvíce navštěvovaných – ve Slovenském ráji. Po noci v autobuse jsme vystoupali k nejvýše položenému klášteru ve střední Evropě, klesli k Hornádu a pak zase vystoupali na Tomašovský výhľad. Večer jsme se ubytovali v Rožňavě.

Postupně jsme poznávali jednotlivé části Slovenského Rudohoří. V neděli jsme objevovali národní park Muraňská planina, louky, hrad, muráňské buchty i vyhlášené sysloviště. V pondělí jsme vystoupili na nejvyšší horu – Stolicu. Náročný byl však zejména sestup, polomy, bažiny, trhali jsme se do skupin, ztráceli se. Všichni jsme však v pořádku a vyplavujeme adrenalin. Obdiv zasluhuje čtveřice (Petr, Lukáš, Halka a Rouzí), která ještě navíc vyšplhala v neděli na Poludnicu a v pondělí na Kohút.

Úterý byl odpočinkový den. Navštívili jsme jeskyni Domica, obec Plešivec a Sinickou ledáreň. Zato ve středu jsme si mákli ve Veporských vrších a většina vylezla i na samotný Vepor. Byla to krásná etapa plná výhledů, horských luk a borových lesů.

Ve čtvrtek nás čekala královská etapa napříč Volovskými vrchy. Na hřebeni nás zastihl déšť, ale také nás potěšila Chata Volovec s příjemným provozovatelem a slušnou nabídkou. Ti, co se na 24 km necítili, zamířili do Dobšínské ledové jeskyně a na zámek Betliar. V pátek jsme prozkoumávali Zadielskou dolinu zespodu i z vyhlídek. A opět byla možnost zajet si do Betliaru anebo si udělat soukromý program v okolí Rožňavy.

V neděli kolem 17. hodiny Expedice skončila dojezdem do Oken. Všichni účastníci jsou v pořádku doma. Při cestě zpět jsme se nejprve zastavili v Trenčíně. Vylezli jsme sice k hradu, ale většinou jsme se věnovali osvěžování nebo nákupu jídla. V sobotu večer jsme dojeli do Brna. Menší děti si zalezly k televizím, starší účastníci si jely šalinou užít nočního života. V druhém největším městě republiky jsme pak strávili i nedělní dopoledne. Prohlédli si orloj, různá náměstí a kostely, někteří si udělali svačinu u vily Tugendhat. Všichni jsme ocenili různé vodní prvky, protože teplota vystoupala hodně nad třicet stupňů Celsia.