Erasmus+ výjezd dětí 2. stupně do Rumunska

V sobotu 11.3. se vypravila skupina 10 žáků a žákyň s doprovodem na setkání do rumunského města Jibou. První noc jsme přespali ve slovenském Štúrovu a večer si šli přes Dunaj prohlédnout maďarské město Ostřihom s impozantní katedrálou. V neděli jsme dojeli do Jibou a rozdělili se do rodin. V pondělí nás čekalo velké přivítání v kulturním domě a prohlídka s hrou v botanické zahradě. Někteří večer ještě vyjeli k římské pevnosti Porolissum. V úterý jsme cestovali do solných dolů v Turdě a do pevnosti Alba Iulia.

Velkou část středy jsme trávili ve škole a účastnili se výuky. Před obědem jsme ještě stihli exkurzi do továrny vyrábějící nábytek pro nemocnice. Dospělí večer jeli do přírodní rezervace, které se přezdívá Zahrada draků, a objevovali dřevěné kostely v okolních vesnicích. Děti trávily čas v rodinách. Ve čtvrtek jsme program opět začali ve škole a poté na exkurzích v závodech vyrábějících polštáře pro IKEA, volanty nebo funkční trička. Odpoledne bylo věnováno sportovním hrám. Dospělí opět jeli zkoumat rumunský venkov.

V noci ze soboty na neděli se naše výprava vrátila v pořádku domů. Před tím jsme však ještě prožili krásné zakončení akce v monastiru Balan, v němž jako jeptiška žije jedna z rumunských učitelek. Děti si ve workshopu vyzkoušely tradiční způsoby malby. Po společném obědě došlo ke slavnostnímu předávání certifikátů a dárků. Cestou zpět do Oken jsme přespali v maďarském městě Eger, kde jsme si večer prohlédli centrum a druhý den ráno Údolí krásné paní s jeho vinnými sklepy. Zbytek sobotního dopoledne jsme strávili výstupem na nejvyšší maďarskou horu Kékes (1014 m n. m.).